Keď dvaja autori detektívok hľadali Agathu Christie

Autor: Igor Čonka | 21.10.2018 o 23:00 | (upravené 21.10.2018 o 23:05) Karma článku: 6,23 | Prečítané:  2488x

Zmiznutie Agathy Christie je jednou z najväčších záhad okolo autorov detektívky. Dodnes panujú nejasnosti ohľadom niekoľkých dní, počas ktorých bola nezvestná.

Agatha Christie mala za sebou v roku 1926 niekoľko úspešných kníh, ale zároveň hrozné obdobie, keď jej umrela matka a stála na pokraji rozpadu manželstva, kvôli manželovej nevere.

Tretieho decembra sa manželia pohádali a jej muž Archie odišiel. V ten istý večer opustila dom aj Agatha a nechala odkaz, že odchádza do Yourkshire. Onedlho sa však našlo jej prázdne auto.

Okrem niekoľkých osobných vecí však nenašli nič, čo by sa dalo nazvať stopou. Polícia, médiá aj dobrovoľníci sa pustili do hľadania, pričom sa nešetrilo ani skutočne šialenými teóriami.

Do pátrania sa okrem iného pustili aj ďalší dvaja slávni autori detektívok. Dorothy Sayers, autorka kníh o lordovi Petrovi preskúmala dom a miesto, kde sa našlo auto. Našla však minimum nových stôp, ktoré by pomohli v pátraní a rozhodla sa preto podporiť oficiálne vyšetrovanie.

 

Inak na to išiel sir A.C.Doyle, vtedy už svetoznámy autor Sherlocka Holmesa. Vzal jednu z rukavíc, ktorá patrila Christie a odniesol ju známej špritistke, ale až na najasné narážky na vodu nezistil nič konkrétne.

Chrisitie objavili o niekoľko dní v hoteli Swan Hydropathic, kde sa ubytovala pod menom milenky svojho manžela a podľa toho, čo neskôr vypovedala, si nepamätala na žiadne okolnosti svojho zmiznutia a pobytu v hoteli.

Čoskoro prehrmel ich rozvod a Agatha sa druhý krát vydala. Naďalej pokračovala v písaní detektívok a k záhade sa nikdy nevyjadrovala. To ešte viac podnietilo špekulácie, čo sa vlastne stalo počas 11 dní. Niektoré teórie uvádzali psychickú poruchu, iné hovorili o tom, že Christie chcela spáchať samovraždu, prípadne celé zmiznutie bol dobre pripravený marketingový plán, alebo naplánovaná pomsta nevernému manželovi. V autobiografii sa však tejto téme nevenovala a neskoršie práce stáli väčšinou na nejasných dôkazoch.

Doyle po tejto udalosti napísal už iba niekoľko poviedok so Sherlockom Holmesom a venoval sa takmer výlučne špiritizmu.

Sayers vytvorila ešte niekoľko výnimočných detektívok s lordom Petrom, pričom sa v predposlednej knihe svojho detektíva rafinovane zbavila tak, že ho oženila, čo bolo pre mnohých fanúšikov nepríjemným, ale logickým uzavretím jeho kariéry. Jej literárna tvorba sa neskôr preorientovala na duchovnú tematiku a vďaka nej vznikol nový preklad Božskej komédie do angličtiny.

Zdroj fotografií:

Wikipedia - public domain, fair use

Telegraph.co.uk - fair use

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?

Zsuzsová s Glváčom je možno podobná schéma ako Trošková u Fica.


Už ste čítali?