O večnej byrokracii - Yes, minister

Autor: Igor Čonka | 23.8.2018 o 19:54 | Karma článku: 1,87 | Prečítané:  546x

Píšu sa osemdesiate roky minulého storočia a na televízne obrazovky dorazí seriál, ktorý sa pre mnohých stal synonymom britského politického humoru. 

Áno, pán minister a po ňom nasledujúci Áno, pán premiér sú výnimočnou politickou zábavou.

Začína to pomerne jednoducho. Jim Hacker veľmi jasne vyhral voľby vo svojom obvode a vďaka svojej popularite je samozrejmé, že sa mu ujde ministerstvo. Obrana, financie, energetika, alebo zahraničie. Ale postupne sa jedno za druhým dostávajú do rúk jeho spolustraníkov a jemu nakoniec zostáva ministerstvo pre administratívu, ktoré je v britskej politike vnímané ako politická konečná. 

Ešte horšie je, že ho na ministerstve čakajú profesionálni byrokrati, ktorým kraľuje na čele so všetkými masťami mazaný manipulátor a majster zahmlievania Sir Humphrey Appleby. A tak sa dočkáme výrokov ako napríklad v prípade, keď sa minister obával, že je na zozname teroristov:

"Vzhľadom na mierne nejasnú a nekonkrétnu charakteristiku vášho zamerania, ako aj s ohľadom na okrajové a periférny vplyv na rozhodujúce rokovania v rámci politického procesu, zrejme vznikol dôvod pre reštrukturalizáciu akčných priorít tejto skupiny takým spôsobom, že sa eliminovali požiadavku vašej likvidácie z aktuálnej agendy."

Ešte horšie sú diskusie v ktorých je to práve minister, ktorý ťahá za kratší koniec a akákoľvek šanca na zmenu je potlačená hneď v zárodku. Ešte lepšie však je, že ministerovi sa aj pomocou svojich poradcov podarí v niektorých prípadoch zvíťazit, hoci je otázkou, či je to lepšie, akoby nechal veci tak, ako pôvodne boli.

Jim Hacker: "Viete o nejakom štátnom úradníkovi, ktorý rezignoval kvôli princípom?"
Sir Humphrey: "V žiadnom prípade. Vy máte hrozné nápady!"

Autori sa zámerne vyhýbali akýmkoľvek spojeniam s nejakou politickou stranou a všetci čoskoro pochopia, že postavy sú archetypom politikov - Hackerovi ide o popularitu, Humprey túži po postupe a zachovaní administratívy a Hackerov asistent Bernard zápasí so svedomím, čo je luxus, ktorý si podľa všetkých nemôže dovoliť. 

Ako to bolo napísané v jednom komentári na CSFD: "viac ako vtipné je to bohužiaľ "pravdivé" a celý seriál charakterizuje politiku ako takú. "

Televízia JOJ pripravila nový komediálny seriál Ministri. Či sa im podarí vytvoriť nadčasový produkt je otázkou, ale potom, ako som videl upútavky, mám o tom pochybnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?

Zsuzsová s Glváčom je možno podobná schéma ako Trošková u Fica.


Už ste čítali?