Koniec legendy: Zlý, zlý, veľmi zlý kardinál

Autor: Igor Čonka | 1.8.2018 o 22:21 | Karma článku: 10,12 | Prečítané:  4975x

Kardinál Richelieu - kto iný. Nepriateľ našich mušketierov, ktorého intrigy a skazonosné plány chcú priniesť záhubu kráľovnej a megaloman, ktorý sa pravdepodobne chce stať kráľom.

Aspoň takto ho prezentuje väčšina adaptácií. Spolu s diabolským Rochefortom (s páskou cez oko) a temnou zvodkyňou mylady de Winter sú v niektorých filmoch stelesneným zlom a je iba šťastím Francúzska, že sa ich podarí "našim" mušketierom poraziť. Musia bojovať všade - dokonca aj vo vzduchu.

 

V románe si Dumas uvedomuje, že Richelieu je výnimočnou osobnosťou a netají sa tým, že bol vynikajúcim štátnikom, čo sa o panovníkovi, aspoň na základe vyobrazenia v románe, dalo povedať iba ťažko. 

...Armand Jean Duplessis, kardinál de Richelieu, no nie taký, ako nám ho predstavujú obrazy. Nebol zhrbený ako starec, trpiaci ako mučeník, s vychradnutým telom a zoslabnutým hlasom, zaborený do hlbokého kresla ako do predčasného hrobu. Nebol to muž, ktorý žil už iba vďaka sile ducha, sledujúc myšlienku, ktorá ho posilňovala v boji s Európou. Bol taký, aký v tej dobe naozaj bol. Obratný a galantný gavalier, telesne už síce slabý, ale udržovaný mravnou silou, vďaka ktorej sa stal jednou z najväčších osobností, aké kedy vôbec žili....


Ľudovít XIII., ako všetci slabosi, nevedel byť veľkodušný. Ale čoskoro kráľ zase zosmutnel a cítil sa zle. Jeho čelo sa nikdy nadlho nevyjasnilo. Vedel, že keď sa vráti do tábora, zase bude otrokom. A predsa sa ta vrátil. Kardinál bol preňho ako had s uhrančivým pohľadom a on bol ako vtáčik, ktorý poletuje z konárika na konárik, no nevládze uniknúť.

Dnešní dejepisci majú na Ľudovíta XIII. trochu lepší názor a neprehliadajú ani kardinálove osobnostné a politické chyby, ale pravdou zostáva, že kardinál nemal žiadne ambície stať sa kráľom Európy, prípadne dobyť celý svet. Napriek tomu ho moderné filmy predstavujú ako stelesnené zlo a jeho poskokov ako svorku krvilačných beštií. 

Ako to všetko začalo? Pravdepodobne prvými adaptáciami, ktoré potrebovali jednoduchú dejovú líniu a jasné rozlíšenie postáv. Divákom bol predstavený jednoduchý dej a táto tendencia pokračovala ďalej. Nemý film z roku 1921 predstavil kardinála ako nepriateľa a vzhľadom na to, že mnoho producentov, scenáristov a hercov predpokladá, že diváci majú IQ hojdacieho koníka, nakoniec sa redukovalo a radikalizovalo, ako sa len dalo.

Rochefort v podaní Christophera Leeho získal svoju príslovečnú pásku cez oko a mylady de Winter celý arzenál jedov a nástražných zariadení. Nad všetkým však vždy vládne tvrdou rukou kardinál, ktorý urobí všetko preto, aby bol ešte mocnejší ako predtým.

A tak sa stalo, že sa zo štátnika stal šialený diktátor a zloduch v jednej osobe. Pre tých, ktorí nikdy knihu nečítali,  je záver v mnohom prekvapením. 

– Ste statočný mladík, dʼArtagnan, – prerušil ho kardinál a priateľsky ho potľapkal po pleci. Bol rád, že skrotil túto výbojnú povahu. –
 Urobte si s tým dekrétom, čo chcete, ale nezabudnite, že aj keď na ňom niet mena, dávam ho vám.
– Na to nikdy nezabudnem, – odpovedal dʼArtagnan. – O tom vašu eminenciu ubezpečujem.
Kardinál sa obrátil a zvolal:
– Rochefort.
Rytier bol asi za dverami, lebo hneď vošiel.
– Rochefort, – povedal kardinál, – tu vidíte pána dʼArtagnana. Prijímam ho medzi svojich priateľov. Pobozkajte sa a buďte rozumnejší, ak nechcete prísť o hlavu.
Rochefort a dʼArtagnan sa pobozkali, aj keď sa im sotva dotkli ústa, lebo kardinál ich svojím bystrým pohľadom pozoroval. A spolu vyšli z izby.
– My sa ešte uvidíme, však, pane?!
– Kedykoľvek sa vám bude páčiť! – odvetil dʼArtagnan.
– Nejaká príležitosť sa už len naskytne, – povedal Rochefort.
– Čože? – spýtal sa Richelieu, keď otvoril dvere.
Obaja sa nasilu usmiali, stisli si ruky a pozdravili jeho eminenciu.

 

 

DʼArtagnan mal tri súboje s Rochefortom a zakaždým ho poranil.
– Na štvrtý raz vás už asi zabijem, – povedal a podáva mu ruku, aby mu pomohol vstať.
– Pre vás aj pre mňa bude lepšie, keď to už necháme tak, – odpovedal ranený. – Dočerta, som vám väčším priateľom, ako si myslíte, veď po vašom prvom súboji som mohol povedať kardinálovi len slovo a bolo by vás to stálo hlavu.
Tentoraz sa objali naozaj srdečne a úprimne.
Planchet dostal od Rocheforta hodnosť čatára u gardistov.
Pán Bonacieux si žil pokojne, nevediac, čo sa stalo s jeho ženou, a ani ho to neznepokojovalo. Raz bol taký neopatrný, že sa dal porúčať kardinálovi. Kardinál mu odpovedal, že sa postará o to, aby mu v budúcnosti nič nechýbalo.
A naozaj, na druhý deň o siedmej večer sa pán Bonacieux vyhral z domu do Louvru a viac sa na Hrobárskej ulici neukázal. Ti, čo vraj boli najlepšie informovaní, tvrdili, že dostal byt a stravu v niektorom kráľovskom zámku na účet veľkodušnej eminencie.

Zdroj textu: Alexandre Dumas, Traja mušketieri preklad:Helena Turcerová-Devečková a Andrej Kostolný

Zdroj obrázkov: Wikipedia - Voľné dielo, IMDB - fair use

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Beaty Balogovej

Aktivity bývalých siskárov nie sú variáciou slobody slova

Tóth ukázal, aký mizerný je "analytik".

DOMOV

Návrat do čias mečiarizmu. Reakcie redakcií na sledovanie novinárov

Reagujú Aktuality.sk i týždenník .týždeň.


Už ste čítali?