E-knihy zadarmo (nielen) na leto 2018

Autor: Igor Čonka | 10.7.2018 o 23:10 | (upravené 4.9.2018 o 19:38) Karma článku: 10,16 | Prečítané:  9013x

Kedysi dávno som zozbieral zoznam e-knih, ktoré je možné stiahnuť zdarma a legálne. Od toho času toho mnoho pribudlo a naopak niektoré knihy sa vďaka zmenám v autorských zákonoch vrátili "pod zámok".

Urobil som preto výber stránok, ktoré ponúkajú legálne e-knihy zdarma v slovenčine a češtine. E-knihy nie sú vo všetkých formátoch, ale pri konverzii pomôže program Calibre. V niektorých prípadoch je kvalita digitalizácie diskutabilná, ale ako sa v jednom (určite pravdivom) príbehu o maturite z ruštiny traduje "Дарёному коню на зубы не смотри."

Zlatý fond SME - to najlepšie z voľnej literatúry v slovenčine. Nedávno počet dosiahol 2000 a neustále rastie. Počas posledného roka pribudlo niekoľko prekladov a objavíte tu aj prvú kuchársku knihu v slovenčine, prvý slovenský román, naše prvé diela fantastiky, nezabudnuteľné historické romány, výnimočné básne . Ak sa nudíte, môžete zistiť, kto oslovil vo svojom liste Pavla Dobšinského : "Ľáť, že Ti ho! Odkundes, kaplán zo Sráča. Kuvik huganský!"

Digitálna knižnica - skenované knihy a dokumenty Univerzitnej knižnice v Bratislave, ktoré je možné exportovať ako PDF. Zaujímavé sú najmä staré časopisy a noviny. Kde inde by ste objavili takýto unikát.

Digitální knihovna - projekt viacerých českých knižníc, ktoré digitalizujú voľné knihy. 

Městská knihovna v Praze - výborný zdroj e-kníh. Nájdete to klasických českých autorov ako Karel Čapek, Vladislav Vančura, Jaroslav Hašek, Božena Němcová, alebo Alois Jirásek. Okrem toho tu nájdete aj preklady Karla Maya, A.C.Doyla, alebo Jamesa Joycea

CZ.NIC - knihy o internete, IT a programovaní.

Palmknihy - za cenu "0" tu nájdete niekoľko "čitateľných" kníh.

Greenie knižnica -  stránka na ktorej nájdete knihy začínajúcich autorov.

Liberary.cz - skvelý projekt, ktorý žiaľ skončil. Napriek tomu si môžete stiahnuť niekoľko prekladov.

Samozrejme, nájdete aj stránky s jedným, alebo dvomi e-knihami. Na záver pridávam môj starý preklad poviedky Stephena Leacocka - EPUB, MOBI. Upozornenie - text prekladu neprešiel redakčnými úpravami. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Rok zmien: Padali symboly moci, o demokraciu treba stále bojovať

Aké boli najzásadnejšie udalosti od vraždy Jána Kuciaka.


Už ste čítali?