Lučenec a kraj novohradský - ďakujem

Autor: Igor Čonka | 12.1.2018 o 12:45 | (upravené 15.1.2018 o 9:50) Karma článku: 10,09 | Prečítané:  11114x

Kniha Lučenec a kraj novohradský je akousi zvláštnosťou. Vyšla v 20tych rokoch 20.storočia a bola jednou z prvých monografií o Novohrade. 

Autorom bol Vladimír Polívka, politik, učiteľ a nadšenec spolkovej práce. Dlhšie obdobie pracoval v Lučenci a vyučoval na miestnom Učiteľskom ústave. Zaujímavosťou je, že bol príbuzným Milana Rastislava Štefánika a vydal aj jeho osobnú korešpondenciu.  Knihu Lučenec a kraj Novohradský vydal v Sokole. 

Knihu a výťažok z nej venoval ako dar sokolskému zväzu v Lučenci.

...Na prahu jubilejného roku našej štátnej samostatnosti dovoľujem si venovať bratskej jednote sokolskej, v ktorej od príchodu do Lučenca je mi dopriane pracovať skromnými silami, rukopis práce v prospech stavebného fondu – k vybudovaniu nášho sokolského domova. Zriekam sa akéhokoľvek nároku na autorský honorár nielen pre dobu prítomnú, ale aj do budúcnosti. Prosím, aby ste, milí bratia a sestry, láskave prijali tento skromný dar. So sokolským pozdravom Na zdar!

Kniha okrem zaujímavého miestopisu prináša neskryté nadšenie pre novú republiku, spolkový život a otvorene kritizuje maďarizáciu. 

 

Pre pomerne malý náklad sa zachovalo iba niekoľko exemplárov a cena knihy v pôvodnom vydaní bola určité obdobie "nezohnateľná". O to väčšie prekvapenie pre mňa bolo, že sa pred Vianocami minulého roka objavilo druhé vydanie doplnené o množstvo dobových fotografií, z ktorých si čitateľ veľmi ľahko urobí predstavu, ako to v Lučenci vyzeralo pred takmer sto rokmi.

 

Takže na záver ešte raz celej skupine nadšencov regionálnej histórie v Novohrade: Ďakujem.

Nové vydanie knihy

Blog Miša Šestáka, ktorý pravidelne informuje o historických zaujímavostiach z Novohradu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Beaty Balogovej

Aktivity bývalých siskárov nie sú variáciou slobody slova

Tóth ukázal, aký mizerný je "analytik".

DOMOV

Návrat do čias mečiarizmu. Reakcie redakcií na sledovanie novinárov

Reagujú Aktuality.sk i týždenník .týždeň.


Už ste čítali?