Lučenec a kraj novohradský - ďakujem

Autor: Igor Čonka | 12.1.2018 o 12:45 | (upravené 15.1.2018 o 9:50) Karma článku: 10,09 | Prečítané:  11070x

Kniha Lučenec a kraj novohradský je akousi zvláštnosťou. Vyšla v 20tych rokoch 20.storočia a bola jednou z prvých monografií o Novohrade. 

Autorom bol Vladimír Polívka, politik, učiteľ a nadšenec spolkovej práce. Dlhšie obdobie pracoval v Lučenci a vyučoval na miestnom Učiteľskom ústave. Zaujímavosťou je, že bol príbuzným Milana Rastislava Štefánika a vydal aj jeho osobnú korešpondenciu.  Knihu Lučenec a kraj Novohradský vydal v Sokole. 

Knihu a výťažok z nej venoval ako dar sokolskému zväzu v Lučenci.

...Na prahu jubilejného roku našej štátnej samostatnosti dovoľujem si venovať bratskej jednote sokolskej, v ktorej od príchodu do Lučenca je mi dopriane pracovať skromnými silami, rukopis práce v prospech stavebného fondu – k vybudovaniu nášho sokolského domova. Zriekam sa akéhokoľvek nároku na autorský honorár nielen pre dobu prítomnú, ale aj do budúcnosti. Prosím, aby ste, milí bratia a sestry, láskave prijali tento skromný dar. So sokolským pozdravom Na zdar!

Kniha okrem zaujímavého miestopisu prináša neskryté nadšenie pre novú republiku, spolkový život a otvorene kritizuje maďarizáciu. 

 

Pre pomerne malý náklad sa zachovalo iba niekoľko exemplárov a cena knihy v pôvodnom vydaní bola určité obdobie "nezohnateľná". O to väčšie prekvapenie pre mňa bolo, že sa pred Vianocami minulého roka objavilo druhé vydanie doplnené o množstvo dobových fotografií, z ktorých si čitateľ veľmi ľahko urobí predstavu, ako to v Lučenci vyzeralo pred takmer sto rokmi.

 

Takže na záver ešte raz celej skupine nadšencov regionálnej histórie v Novohrade: Ďakujem.

Nové vydanie knihy

Blog Miša Šestáka, ktorý pravidelne informuje o historických zaujímavostiach z Novohradu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?