Alternatívne dejiny - začiatok, ktorý by nik nečakal

Autor: Igor Čonka | 8.1.2018 o 21:10 | Karma článku: 2,25 | Prečítané:  494x

Ak by niekto čakal, že sa žáner alternatívnych dejín zrodí krátko potom, ako sa medzi čitateľmi objavili prvé knihy H.G.Wellsa, je na veľkom omyle. 

Narozdiel od modernej Sci-fi alebo Fantasy, si alternatívne dejiny razili cestičku inou formou. Prvým autorom alternatívnych dejín bol vážený rímsky historik Titus Livius.

Lívius sa podujal na herkulovskú úlohu. Zostavil dejiny Ríma od jeho založenia až po vládu cisára Augusta. Vyzdvihol "staré dobré časy" a snažil sa ukázať na čom stoja "rímske cnosti".  Už za života sa stal literárnou celebritou a užíval si úctu o akej sa dnešným autorom ani nesníva. Jeden z príbehov z jeho života hovorí o akomsi mužovi z mesta Gades (dnešný Cádiz), ktorý putoval pešo do Ríma, len aby ho videl. Podľa niektorých historikov bol osobným priateľom Cisára Augusta, čo mu ešte viac pridalo na vážnosti.

 

Jeho dielo sa neskôr stalo terčom kritiky, ktorá mu vytýkala nedostatočnú prácu s pôvodnými zdrojmi,  štýl a jednostranné zameranie.

Z pohľadu mnohých sa však najväčšej chyby historika dopustil v 9 knihe.  V 17 časti začal rozvíjať jednoduchú myšlienku: "Ako by to dopadlo, ak by sa Alexander rozhodol bojovať proti Rímu?" A tu sa začínajú prvé nefalšované alternatívne dejiny.

   

 

 

 

 

 

1.Bod rozdielu v minulosti -  Moment po víťazstve nad Perzskou ríšou. Lívius priamo hovorí o tom, že Alexander je  "podobný viac Dáreiovi, ako Alexandrovi a priviedol armádu, ktorá zabudla na Macedónsko a zvrhla s k Perzským mravom."

2. Zmena, ktorá sa udiala - Alexandrova expanzia sa po úspechoch na východe obrátila na západ.

3. Zmeny, ktoré pod týmto vplyvom nastanú -  Podľa Lívia by  Rimania zvíťazili. 

Lívius sa pustil do porovnaní, ktoré bežne nájdete v moderných alternatívnych dejinách. Porovnáva štátne zriadenie, armádu aj spoločenskú situáciu a zamýšľa sa aj nad mierou šťastia. Nakoniec zvíťazí jeho patriotizmus a "logické argumenty".

Český preklad môžete nájsť v projekte Kramerius.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minister, ktorý robí zmeny a potom ich koriguje. Tomáš Drucker

Napriek istému sklamaniu nemálo odborníkov vraví, že Drucker by mohol byť najlepším ministrom zdravotníctva, akého Smer doteraz postavil.

KOMENTÁRE

Drucker je v polčase. Prečo má šancu vydržať ďalej

Kasting na nového ministra zdravotníctva sa tentoraz zrejme neuskutoční.


Už ste čítali?