Najlepšie a najhoršie časy... kniha, ktorá prekvapí

Autor: Igor Čonka | 2.1.2018 o 20:05 | Karma článku: 2,05 | Prečítané:  699x

Bol to najlepší i najhorší čas... je jednou zo známych fráz, ktorú občas počujete v politických a kultúrnych diskusiách v Británii. 

Jej autorom nie je nik iný ako Charles Dickens a práve touto vetou sa začína jeho Príbeh dvoch miest.

"Bol to najlepší i najhorší čas, vek múdrosti i šialenstva, bola to doba viery i nevery, obdobie Svetla i Tmy, bola to vesna nádejí, ale aj zima zúfalstva; mali sme pred sebou všetko a nič, šli sme priamo do nebies, ale šli sme aj zrovna opačnou cestou — skrátka, doba sa natoľko podobala našej prítomnej dobe..."

Kniha sa odohráva krátko po Francúzskej revolúcii a čoskoro sa radosť so slobody mení na hrôzy obdobia terroru, ktorý sa dotkne všetkých.

 

Odsúdencami preplnené káry každý deň ťažkopádne hrmotali po kamenistých uliciach. Rozkošné devy; prekrásne, černovlasé, plavovlasé a šedivé ženy; mládenci; mohutní mužskí a starci; šľachtici a sedliaci; červené to víno pre La Guillotinu, každodenne ich vyvádzali na svetlo z pivničnej tmy hrozných väzení a dovážali ich cez ulice ukojiť jej hltavý smäd. Sloboda, rovnosť, bratstvo, alebo smrť; poslednú možno od teba najľahšie získať, óh, Guillotine!

Dickensov štýl je výnimočný a napriek tomu, že sa niektorí spočiatku budú strácať v deji a postavách, na záver zistíte, že veci spolu súvisia a vyústia k dokonalému záveru. Dickens napísal iba dva historické romány, ale aj v tomto prípade cítite, akým skvelým rozprávačom bol a koľko pozornosti na jeho knihy potrebujete.

V slovenčine vyšla kniha v dvoch vydaniach. Prvé je z roku v 1930 a druhé z roku 1951 a práve prvé vydanie v preklade Vladimíra Roya môžete nájsť od decembra minulého roka v Zlatom Fonde

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Zlepenec potrebuje lídra

Nevidno nikoho, kto by to vedel zlepiť.

SVET

Ruská agentka sa na súde priznala. Ako funguje ruská špionáž v USA?

Na jedného špióna je viac ako desať ľudí.


Už ste čítali?