Najlepšie a najhoršie časy... kniha, ktorá prekvapí

Autor: Igor Čonka | 2.1.2018 o 20:05 | Karma článku: 2,05 | Prečítané:  560x

Bol to najlepší i najhorší čas... je jednou zo známych fráz, ktorú občas počujete v politických a kultúrnych diskusiách v Británii. 

Jej autorom nie je nik iný ako Charles Dickens a práve touto vetou sa začína jeho Príbeh dvoch miest.

"Bol to najlepší i najhorší čas, vek múdrosti i šialenstva, bola to doba viery i nevery, obdobie Svetla i Tmy, bola to vesna nádejí, ale aj zima zúfalstva; mali sme pred sebou všetko a nič, šli sme priamo do nebies, ale šli sme aj zrovna opačnou cestou — skrátka, doba sa natoľko podobala našej prítomnej dobe..."

Kniha sa odohráva krátko po Francúzskej revolúcii a čoskoro sa radosť so slobody mení na hrôzy obdobia terroru, ktorý sa dotkne všetkých.

 

Odsúdencami preplnené káry každý deň ťažkopádne hrmotali po kamenistých uliciach. Rozkošné devy; prekrásne, černovlasé, plavovlasé a šedivé ženy; mládenci; mohutní mužskí a starci; šľachtici a sedliaci; červené to víno pre La Guillotinu, každodenne ich vyvádzali na svetlo z pivničnej tmy hrozných väzení a dovážali ich cez ulice ukojiť jej hltavý smäd. Sloboda, rovnosť, bratstvo, alebo smrť; poslednú možno od teba najľahšie získať, óh, Guillotine!

Dickensov štýl je výnimočný a napriek tomu, že sa niektorí spočiatku budú strácať v deji a postavách, na záver zistíte, že veci spolu súvisia a vyústia k dokonalému záveru. Dickens napísal iba dva historické romány, ale aj v tomto prípade cítite, akým skvelým rozprávačom bol a koľko pozornosti na jeho knihy potrebujete.

V slovenčine vyšla kniha v dvoch vydaniach. Prvé je z roku v 1930 a druhé z roku 1951 a práve prvé vydanie v preklade Vladimíra Roya môžete nájsť od decembra minulého roka v Zlatom Fonde

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Farmári chceli Pellegriniho, prijal ich prezident Kiska

Prijali aj ponuku ministerky Matečnej, chcú ísť ale všetci.

DOMOV

Traktory v Bratislave. V hlavnom meste protestujú farmári

Traktory sú už zaparkované pred prezidentským palácom.

Komentár Zuzany Kepplovej

Ani farmári, ani učitelia nie sú len malá hlučná skupinka

Protestujúci sa učia jeden od druhého. No a čo?


Už ste čítali?