Koniec legendy: Dracula - prvý a najlepší román o upíroch

Autor: Igor Čonka | 17.10.2017 o 22:07 | (upravené 18.10.2017 o 10:09) Karma článku: 5,29 | Prečítané:  2086x

Na tému Stokerovho najznámejšieho diela sa niektorí čitatelia doslova predbiehajú v superlatívoch a adaptácie už takmer nespočítate. Mnoho čitateľov má tento román za prvý, ktorý v Európe začal "upírsku mániu".

Pravdou však je, že knihy o upíroch existovali pred vydaním Draculu.  Okrem zošitových ľudových legiend tu boli hlavne romány ako Vampír od J.W.Polidoriho z roku 1819, ktorý mnohí kritici považujú za prvý upírsky román. Ďalšími boli krváky Varney the Vampire, ktoré zaplavili Britániu v rokoch 1845 až 1847. V roku 1872 vyšiel román Carmilla, ktorý zobrazoval lesbickú vampírku.

 

Dracula vychádza v roku 1897 a niektorých bodoch priamo čerpal z predchádzajúcich kníh a nebol vrcholom originality. Cesta z Londýna do Transylvánie bola pravdepodobne prebraná z populárneho cestopisu, alebo cestovného sprievodcu a autor použil množstvo informácií z balkánskeho folklóru a histórie.

Stoker niekoľko krát zmenil koncept a názov a tak sa kniha mala volať "Mŕtvy Nemŕtvy", "Nemŕtvy", alebo  "Gróf Wampyre".  

  

Recenzie knihu hodnotili ako dobrý, alebo podpriemerný dobrodružný román, nikde však nevznikla "upírska mánia" a kniha sa zaradila medzi mnohé mysteriózne príbehy viktoriánskej literatúry.

...pán Bram Stoker mal označiť knihu "len pre silných mužov"... je to jedna z najlepších kníh o nadprirodzene...

Pall Mall Gazette

... pán Stoker napísal svoju najlepšiu knihu. Čitateľ podľahne kúzlu, ktoré je podobné tomu, ktorým nás očaril Wilkie Collins v knihe "Mesačný kameň"...

Glasgow Herald, 

Príbeh je príliš komplikovaný na to, aby sme ho prerozprávali, ale k autorovmu dobru prispieva, že ho aj napriek absurdnostiam môže čitateľ sledovať až do konca.

Manchester Guardian

 

Za nárast popularity sa paradoxne postarala neautorizovaná adaptácia Nosferatu, ktorú natáčali aj na Slovensku.

Vdova po Stokerovi začala súdny proces so štúdiom, ktoré film produkovalo a práve tento súdny spor bol začiatkom zvýšeného záujmu. Po vyhratom spore sa objavili prvé autorizované adaptácie a v momente, keď sa kniha stala voľným dielom, bolo jasné...

Zdroj obrázkov:

Wikipedia - Public domain

TvTropes - Fair use

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Zlepenec potrebuje lídra

Nevidno nikoho, kto by to vedel zlepiť.

SVET

Ruská agentka sa na súde priznala. Ako funguje ruská špionáž v USA?

Na jedného špióna je viac ako desať ľudí.


Už ste čítali?