Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa - to nie je len "tá" žena

Autor: Igor Čonka | 4.10.2017 o 19:22 | (upravené 4.10.2017 o 19:28) Karma článku: 2,87 | Prečítané:  787x

Pred vyše tridsiatimi rokmi sa mi do rúk dostala kniha "Chemické príhody Sherlocka Holmesa." V tej dobe som ani netušil, že ide o "nekanonické" príbehy, ale postava veľkého detektíva ma doslova dostala. 

S nadšením som preto privítal prvú dvojicu príbehov od vydavateľstva Snowmouse publishing a bol som zvedavý, kedy sa objavia ďalšie. Vydavateľstvo stihlo vydať Stratený svet a pochyboval som, že sa tohto roku dočkám ďalšieho Sherlocka. O to väčším prekvapením bolo, že kniha vyšla ešte pred letnými prázdninami a vydavateľ, ktorému by som chcel poďakovať za recenzný výtlačok, mi ju doručil snáď priamo z tlačiarne. 

Podľa mnohých kritikov je táto kniha originalitou tým najlepším, čo sa v Holmesovskom "kánone" nachádza a vydaním tejto knihy sa do rúk čitateľa dostáva výnimočný počin na slovenskom knižnom trhu. Vydavateľ sa totiž opäť rozhodol pre nový preklad, ktorý je dôstojným spracovním pre moderného čitateľa. Samozrejme nejde o skrátené, alebo prerozprávané vydanie, ale plnohodnotný preklad, čo sa odrazí aj na slovnej zásobe. Samozrejme, prekladateľ by sa mohol uchýliť k skratkám, ako napríklad vynechať nezvyčajné prídavné meno, alebo použiť všeobecnejší výraz, ale toto sa v tomto prípade nedeje. Pozitívne hodnotím preklady francúzskych vsuviek. Až pri názvoch poviedok som si uvedomil, aký som konzervatívny a očakával som všetky pôvodné preklady, ktoré viac-menej vychádzajú z češtiny. 

Zbierka obsahuje poviedky:

Škandál v Čechách

Asi najlepší úvod, v ktorom sa dokáže, že Holmes nie je neporaziteľný a navyše sa tu objaví aj "tá žena".  

Liga červenovlasých

Veselý prípad v ktorom obdivujem kreativitu, ktorú pripísal autor zločincom a dedukciu detektívovi. 

Prípad s totožnosťou

Skvelý nápad, v ktorom nejde o zločin v pravom zmysle slova, ale v tomto prípade opovrhujete jeho páchateľom o to viac.

Záhada Boscombského údolia

Prípad vraždy a jedného jasného podozrivého. Nebol by to Sherlock Holmes, ak by nedokázal, že veci sú trochu inak, hoci v tomto prípade sa aj veľký detektív dopustí niekoľkých chýb. 

Päť jadierok z pomaranča 

Pre vtedajších čitateľov musela byť skratka KKK tajomným odkazom. Dnes túto stopu poznáme, a tak sa väčšina tajomna stráca. Inak priemerný prípad.

Muž so skrivenou perou

Asi jeden z najslabších príbehov celej knihy, v ktorom sa to preoblečeniami iba tak hemží a ukazuje na to, akú mal Doyle biednu predstavu o žobrákoch.

Belasý karbunkul

Klobúk a hus, ktorá znesie zázračné vajíčko. Táto poviedka si pre jej  atmosféru a veselé odbočky nájde miesto od výberu pre staršie deti až po vianočné príbehy pre skôr narodených. Dedukcia z klobúka a husi je skvelá, až na zmienku o veľkosti hlavy, ktorú fantasticky paroduje moderný Sherlock. 

Páska samá škvrna

Po predcházdajúcom príjemnom príbehu prichádza zosobnený des. Podľa väčšiny kritikov jeden z najlepších príbehov celej knihy a možno aj celého kánonu. 

Mechanikov palec 

Dobrý príbeh, ktorý začína otrhnutým palcom a zvláštnym zamestnaním. Kvalitná zápletka, ktorú trochu kríva na krátkom vyšetrovaní. 

Lord, čo zostal slovodný

Nevesta, ktorá zmizne tesne pred svadbou a záhadné okolnosti okolo jej správania. Samozrejme  

Korunka s berylmi

Ešte slabšie ako Muž so skrivenou perou. Hlúpy MacGruffin v podobe korunky, na ktorú má bankár záložné právo, neuloží ju v banke, ale naopak, odnesie si ju domov, je iba začiatkom sledu nelogických udalostí, ktoré skončia krádežou korunky. Ešte šťastie, že je tu Holmes.

Červené buky 

Ďalší desivejší prípad. Guvernantka, ktorá ide do práce, na ktorú očividne nemá a vybrali ju tam za neobvyklých okolností s podmienkou, že si musí ostrihať vlasy. Manželka majiteľa domu má podivné nálady, ktorým sa musí nová zamestnankyňa podriadiť a dieťa rado zabíja šváby... 

 

Ilustrácie sú znovu výnimočné a Irene Adler v tomto prípade nie je typickou Gibson Girl, ako to zobrazovali niektoré vydania. Zaujímavá je práca s fontami. Celkovo má čitateľ v rukách skvelú knihu, ktorá je dôstojným vydaním a mal by si ju prečítať každý, kto má rád televízneho Sherlocka, aj tí, ktorí o detektívovi počuli prvý krát.

Na záver jedna otázka - myslíte si, že "kanonický" Holmes mal sestru?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico je späť, ako prvého vytrestá Kisku

Keď treba zmasakrovať ústavu, vždy sa nájde koalícia ochotných.


Už ste čítali?