O 3 roky nás čaká...

Autor: Igor Čonka | 26.7.2017 o 21:13 | Karma článku: 10,42 | Prečítané:  5115x

Kedy ste naposledy videli, aby niekomu knižne vyšla utópia? Niektorí možno uvažujú nad socialistickou "vedeckofantastickou literatúrou", ale za posledných 20 rokov by ste knižne vydané utópie spočítali na prstoch jednej ruky.

Pred 100 rokmi, tesne po skončení "vojny, ktorá mala ukončiť všetky vojny" bola situácia trochu iná. Mnohí dúfali v to, že sa ľudia konečne poučili a že svet čakajú lepšie časy.  Inak to nebolo ani s knihou "Aké bude Slovensko o sto rokov", ktorá vyšla v roku 1920. Autorom je inžinier Jozef Dohnány. O deji v tomto prípade nie je možné hovoriť, ide skôr o prechádzku Slovenskom v čase prosperity. Autor využije "starého Slováka", ktorý sa čuduje nad zázrakmi, ktoré veda a technika Slovensku priniesli.

...nedivte sa, že taký zdravý a pracovitý slobodný národ, akým sa stal Slovák, z vlastnej dobrej vôle vytvoril v každom obore divy. Za krátkych sto rokov dohonili a čiastočne predhonili sme iné veľké vzdelané národy. Najprv sa Slovák bál, potom samu nechcelo a konečne sa zbadal...

Napriek tomu, že ide o jednu z mála Slovenských filozofických utópií, autor sa venuje aj technickým detailom. Napríklad elektrifikácii.

A skoro všade nájdete elektrické svetlo. Kde je lacný prúd a drahé uhlie, tam i varia a kúria elektrinou. Inde zas, kde majú koks alebo mnoho dreva a uhlia, si niektoré skupiny domov zariaďujú ústredné kúrenie. Jedna pec, jedon kotál kúri viac domov. Alebo robia a pália plyn, gáz. Na tom sa ľahko varí. V každom dome nájdete šijací stroj. Od asi 30 rokov máme i slovenskú veľkú fabriku na šijacie stroje.

Ideálne boli aj podmienky v podnikaní a priemysle. Väčším prekvapením je, že Slováci v ideálnom štáte prestali piť alkohol.

Nepije, nefajčí. Pilne pracuje a dobre, správne sa chová. Namiesto vína, piva a pálenky pije mnoho mlieka a bulharský mliečny nápoj joghurt. To je asi ako kyslé mlieko. Takto dožijú naši ľudia vysoký vek pri dobrej sile. 

 

Podobne pokračuje ďalej, vysvetľuje život o 100 rokov, ktorý má máločo spoločné s tým, čo zažívame dnes. Aké bude Slovensko o 100 rokov je skvelé čítanie. Optimistické a do značnej miery, podobne ako kresby žiakov základných škôl zo 60tych rokov minulého storočia na tému "Vesmír a Zem v roku 2000".

Nepochybujem ale o tom, že každý, kto niekedy cestoval z Bratislavy do Košíc túži po spojení, aké je opísané v knihe.

Rýchlovlak, ktorý sa pohne od Dunaja asi o 8. hodine: ráno, je o 9. hod. a 16 minút v Turci a o 10. hodine 50 minút v Košiciach. Prebehne teda asi za tri hodiny celú krajinu po zdĺžke.

Tento nápad bol asi pre väčšinu tých, ktorí v 30tych rokoch 20.storočia zažili Slovenskú strelu najmenej fantastický a je smutné, že z Bratislavy - Košíc to trvá vlakom oveľa dlhšie a je nepravdepodobné, že sa to do roku 2020 zmení.

 

Zdroj obrázkov: Wikipedia - Voľné dielo

Zdroj textu: Jozef Dohnány - Aké bude Slovensko o sto rokov, 1920

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Farmári chceli Pellegriniho, prijal ich prezident Kiska

Prijali aj ponuku ministerky Matečnej, chcú ísť ale všetci.

DOMOV

Traktory v Bratislave. V hlavnom meste protestujú farmári

Traktory sú už zaparkované pred prezidentským palácom.

Komentár Zuzany Kepplovej

Ani farmári, ani učitelia nie sú len malá hlučná skupinka

Protestujúci sa učia jeden od druhého. No a čo?


Už ste čítali?