Cestovatelia zo Zlatého fondu - Ján Roháček - Teológ v Palestíne

Autor: Igor Čonka | 31.7.2017 o 21:31 | Karma článku: 2,72 | Prečítané:  672x

Ak bol Daniel Šustek príkladom rozhľadeného remeselníka, ďalším slovenským cestovateľom do krajín Blízkeho Východu a severnej Afriky bol Ján Roháček.

Roháček bol patril k skupine prebudených kresťanov, ktorí sa organizovali v spolku Modrý Kríž, študoval teológiu vo Švajčiarsku a neskôr sa stal misionárom v rómskych komunitách v Uhorsku. Okrem toho sa venoval šíreniu vzdelanosti a slovenskej kresťanskej literatúry.  Tieto aktivity na neho upriamili pozornosť úradov a krátky čas bol vo väzení.

V roku 1911 vydal cestopis o Egypte a Palestíne v ktorom sa snažil priblížiť tieto krajiny bežným čitateľom. Z knihy cítite Roháčkove poznanie dejín a Biblie a aj vďaka tomu je kniha neobvyklým svedectvom o duchovnom smerovaní autora. 

Na hlavnom oltári videť obraz Panny Márie, prikladajúcej malé dieťatko k prsiam. Na zem padlá kvapka mlieka premenila skalu na biely kameň, ktorý utlčený dáva bielu tekutinu, a táto je nielen ženám prospešná, ale vraj i kravičkám, ktoré dávajú málo mlieka. Aj mnoho iných neduhov a nemocí dá sa ňou vyliečiť. Preto sa kameň aj za drahý peniaz predáva. Čím sú vraj Lúrdy pre Francúzsko, tým musí sa časom stať táto divotvorná jaskyňa celému svetu.

Po dojemnej kázni nasledovala ešte dlhšia modlitebná pobožnosť k pocte Panny Márie, pozostávajúca z mnohých zdrávasov, otčenášov aj piesní.

Odvrátili sme sa s ošklivosťou od takého klamstva, prevádzaného na účet kresťanstva, a kráčali sme zarmútení zpät k Jeruzalemu, kam sme prišli už po tme, takže sme s ťažkosťou našli náš byt. Naša hostiteľka rozprávala nám, že dnes postrieľal jedon Turek dve Angličanky, ktoré sa boly na chrámovom nádvorí niečim previnily proti tureckým obradnostiam. Jak neistým by sa tu človek musel cítiť, nebyť ochrany Božej! Preto sme sa do nej na novo odovzdali, ukladajúc sa na odpočinok.

Na druhej strane kniha ničím nevyniká v porovnaní so vtedajšími cestopismi - opisuje výnimočné miesta, zameriava sa na porovnanie kultúry a romantizuje skúsenosti - všetko, čo na začiatku 20 storočia čitateľ čakal od dobrého cestopisu a dnes nás od neho odrádza.

Do mesta vedie niekoľko brán. Na juhu je hnojná brána, ktorá dosiaľ robí česť svojmu menu, lebo kto chce cez ňu prejsť, musí urobiť hodný skok, ak nechce sa zašpiniť hlboko nahromadeným hnojom a špinou. V blízkosti bývalého chrámu, na východe je Štefanská brána, pomenovaná dľa prvého mučedlníka Štefana, ktorý vraj bol tu v blízkosti ukamenovaný. Ešte dosiaľ ukazujú kameň, na ktorom mal stáť. Predtým menovala sa ovčou (bravnou) bránou, lebo tade vháňali tie veľké stáda oviec k obetiam chrámovým. Dve ďalšie brány menujú sa bránou Dávidovou a Damašskou. Poslednou išiel kedysi apoštol Pavel (vtedy ešte Saul) do Damašku chytať kresťanov. Takzvaná Zlatá brána je zamurovaná. Touto vnišiel Pán Ježiš posledný raz do Jeruzalema na oslici. Mohamedáni veria, že raz vníde do Jeruzalema víťazný kresťanský kráľ touto bránou; a aby to zamedzili, preto ju zamurovali.

Celú knihu môžete stiahnuť tu.

Zdroj obrázkov - Wikipedia - Voľné dielo

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?

Zsuzsová s Glváčom je možno podobná schéma ako Trošková u Fica.


Už ste čítali?