Koniec legendy: Nápady, ktoré Verne nikdy nevymyslel

Autor: Igor Čonka | 23.6.2017 o 9:37 | (upravené 23.6.2017 o 10:18) Karma článku: 10,47 | Prečítané:  9181x

Diskusie o tom, či Jules Verne písal viac sci-fi, alebo dobrodružné romány sa vedú už desaťročia. Jedným z argumentov, ktorý sa často spomína v prospech sci-fi sú vynálezy a objavy, ktoré Verne predpovedal. 

Na druhej strane názory, ktoré obhajujú jeho sklon k dobrodružným románom zdôrazňujú, že Verne a jeho romány stáli pevne v dobe svojho vzniku. Ak sa spýtate kohokoľvek, kto pozná "verneovky" iba podľa názvu, bude tvrdiť, že Verne vo svojich knihách predpovedal ponorky, elektrinu a možno aj atómovú bombu. Zoznam obľúbených vynálezov, ktoré Verne predpovedal je žiaľ iný, ako sa často hovorí.

Ponorka je obvykle prvým tipom, ktorý sa spomína v predpovediach Vernových románov. Pravdou však je, že vynález modernej ponorky je datovaný na začiatok 19. storočia. Vynálezcom bol Robert Fulton, ktorý okrem tohto vynálezu stojí aj za prvou úspešnou paroplavbou a vynálezom torpéda. Nautilus nie je poháňaný ani atómovou energiou - za tento omyl vďačíme hlavne filmom a seriálom. V knihe je ponorka poháňaná batériami.

Let balónom bol známy už na konci 18. storočia. Napriek tomu, že dĺžka letu a konštrukcia balóna sú v románe Päť týždňov v balóne výnimočné, balón sám o sebe nebol v 19. storočí ničím výnimočným. Iba pre zaujímavosť - Phileas Fogg na svojej ceste okolo sveta nikdy nepoužil balón, hoci sotva nájdete obálku na ktorú autor nepridal tento technický zázrak.

Let na Mesiac a iné planéty sú asi najčastejšie citovanou predpoveďou. Je pravdou, že Verne odhadol vzdialenosť aj miesto štartu, ako aj spôsob návratu strely na Zem. Jeho pôvodným návrhom vraj namiesto kanóna bola raketa, ale jeho vydavateľ Herzel toto odmietol ako príliš fantastické, čo je iróniou, nakoľko pomocou rakiet letel do vesmíru už Cyrano vo svojej knihe z roku 1657. V tom istom roku, ako vyšla Cesta na Mesiac, vydal spisovateľ Achilles Eyraud knihu Putovanie k Venuši, v ktorej používa rakety ako spôsob prepravy.

Na iné planéty sa hrdinovia románov nedostali, nakoľko v prípade Hectora Servadaca sa dostanú na kométu po zrážke so Zemou a vrátia sa späť balónom.

V knihe Vynález skazy je opísaná výbušnina, ktorú mnohý považujú za predchodcu atómovej bomby. Verne v tomto prípade hovorí o výnimočne silnej výbušnine, ktorá však má veľmi ďaleko od atómovej explózie.  Oveľa zaujímavejším je pre dej princíp "riadenej strely", ako samotná sila výbuchu. 

"Ale akoby zázrakom sa strela vracia späť ako austrálsky bumerang, podobný kotúčovým strelám môjho krajana, delostreleckého dôstojníka Chalpela."

Po prečítaní Tajomného hradu v Karpatoch mnohí nadobudli dojem, že Verne predpovedal film, ale žiaľ, ani v tomto prípade to nie je pravdou. Obraz speváčky je premietaný so zvukom, ale nehýbe sa a okrem toho už niekoľko rokov pred vydaním románu existovali experimenty s filmom.

Žiaľ, podobne je to s predpoveďami elektrického motora, telefónu, automobilu a niektorých ďalších.  Jednoducho, Verne stál nohami na zemi pevnejšie, ako by sme čakali a to, čo niekedy považujeme za predpovede boli existujúce vynálezy, ktoré existovali buď v praxi, alebo na rysovacích doskách vtedajších inžinierov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Farmári chceli Pellegriniho, prijal ich prezident Kiska

Prijali aj ponuku ministerky Matečnej, chcú ísť ale všetci.

DOMOV

Traktory v Bratislave. V hlavnom meste protestujú farmári

Traktory sú už zaparkované pred prezidentským palácom.

Komentár Zuzany Kepplovej

Ani farmári, ani učitelia nie sú len malá hlučná skupinka

Protestujúci sa učia jeden od druhého. No a čo?


Už ste čítali?