Najlepší literárni (ne)priatelia

Autor: Igor Čonka | 14.6.2017 o 17:23 | (upravené 15.6.2017 o 8:30) Karma článku: 7,11 | Prečítané:  558x

Bernard Shaw povedal nahnevane Chestertonovi: "Keby som raz mal byť taký tučný ako vy, obesil by som sa!" "A ja," odvetil Chesterton zdvorilo, "keby som sa raz mal v úmysle obesiť, rád vás použijem ako povraz."

Ak existuje v literárnom svete dokonalý príklad anglického výrazu "friendly enemy", je to práve dvojica Chesterton a Shaw.  

Na začiatku 20. storočia bol Bernanrd Shaw jednou z najvýznamnejších osobností svetovej literatúry. Jeho genialitu prevyšovalo iba jeho sebavedomie a máloktorý z jeho súčastníkov mal odvahu pustiť sa s ním do diskusie. 

 

Chesterton bol v tom období známejší ako novinár a básnik, ale Shaw ho považoval za génia a vadilo mu jedine jeho "katolícke hobby". Považoval za stratu talentu, že dosiaľ Chesterton nepísal drámu a tak sa rozhodol pre odvážnu výzvu:

"...zničím tvoju povesť esejistu, novinára, kritika a literáta, napadnem všetko, čo ponúka útočisko tvojej lenivosti, až kým ťa hlad a hanba neprivedie k skutočnému dramatickému dielu. Opakujem svoju verejnú výzvu o mojej nadradenosti, urazím tvoju fyzický výzor, budem mučiť Belloca a ak to bude potrebné, ukradnem náklonnosť tvojej ženy pomocou svojho intelektu a atletického vzhľadu, kým neprispeješ k britskej dráme..."

Shaw, ktorý mal v tej dobe vyše päťdesiatky, to však myslel vážne a Chesterton odpovedal tým, že napísal knihu Bernard Shaw, ktorú uviedol citátom:

"Väčšina ľudí tvrdí, že s Bernardom Shawom súhlasia, alebo že mu nerozumejú. Ja som jediný človek, ktorý mu rozumie a nesúhlasí s ním."

Shaw bol knihou nadšený a tvrdil, že to je najlepšie literárne dielo, aké sa mu kedy podarilo vyprovokovať. 

Neskôr však Chesterton napísal hru Magic, ktorá bola vyzdvihovaná kritikou a dokonca sa stala inšpiráciou pre film Ingmara Bergmana.  

 

Čo sa týkalo rôznosti ich názorov, neexistoval snáď väčší rozdiel. Shaw obdivoval myšlienku "nadčloveka", ktorá filozoficky pochádzala zo Nietzscheho spisov. Stál v jasnej opozícii proti vtedajším konzervatívnym hodnotám a naklonený k ideovej revolte. Obdivoval socializmus a v mnohých ohľadoch tvrdohlavo popieral možnosť, že by socialistická revolúcia v Rusku bola diktatúrou. Oproti nemu Chesterton hlásal svojou filozofiou paradoxu návrat ku konzervatívnym názorom. Išiel dokonca tak ďaleko, že obdivoval stredoveký model usporiadania spoločnosti, ktorý staval do kontrastu s moderným. A tak si navzájom vymieňali názory ako je tento:

"Pán Bernard Shaw je hlavne a v princípe fanatik. To je druh, akých je v modernom svete málo a jeho problém je jeho zmätené myslenie, čo znova bráni dobrému fanatikovi využiť svoju energiu pre dobrú vec. Podstatou fanatika ale je, že dokáže hovoriť sám o sebe, ale nikdy za nikoho iného."

Chesterton a Shaw začali sériu verejných diskusií v roku 1911, ktoré pokračovali až do roku 1928. Ich posledná verejná diskusia mala ironický názov "Súhlasíme?".  Napriek tomu mali stále dobrý vzťah a ich útoky boli zamerané proti filozofii a názorom toho druhého, hoci si neodpustili ani ironické komentáre.

Chesterton: "Pri pohľade na vás, milý Shaw, mám pocit, že Anglicko postihol hladomor."

Shaw: "A pri pohľade na vás, to vyzerá, že ste ho spôsobil.

 

Asi najzaujímavejším momentom ich spoločného priateľstva bolo, keď spolu hrali kovbojov vo filme, ktorý sa žiaľ nezachoval.

 V roku 1935 Chesterton umiera a podľa viacerých svedectiev sa Shaw v spoločnosť vyjadril, že "svet nie je dostatočne vďačný za Chestertona".  

 

Zaujímavé linky:

Prepis diskusie Do we agree

Prvý preklad knihy G.B.Shaw nájdete v Národnej knižnici ČR.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Farmári chceli Pellegriniho, prijal ich prezident Kiska

Prijali aj ponuku ministerky Matečnej, chcú ísť ale všetci.

DOMOV

Traktory v Bratislave. V hlavnom meste protestujú farmári

Traktory sú už zaparkované pred prezidentským palácom.

Komentár Zuzany Kepplovej

Ani farmári, ani učitelia nie sú len malá hlučná skupinka

Protestujúci sa učia jeden od druhého. No a čo?


Už ste čítali?