Najlepší literárni (ne)priatelia

Autor: Igor Čonka | 14.6.2017 o 17:23 | (upravené 15.6.2017 o 8:30) Karma článku: 7,11 | Prečítané:  522x

Bernard Shaw povedal nahnevane Chestertonovi: "Keby som raz mal byť taký tučný ako vy, obesil by som sa!" "A ja," odvetil Chesterton zdvorilo, "keby som sa raz mal v úmysle obesiť, rád vás použijem ako povraz."

Ak existuje v literárnom svete dokonalý príklad anglického výrazu "friendly enemy", je to práve dvojica Chesterton a Shaw.  

Na začiatku 20. storočia bol Bernanrd Shaw jednou z najvýznamnejších osobností svetovej literatúry. Jeho genialitu prevyšovalo iba jeho sebavedomie a máloktorý z jeho súčastníkov mal odvahu pustiť sa s ním do diskusie. 

 

Chesterton bol v tom období známejší ako novinár a básnik, ale Shaw ho považoval za génia a vadilo mu jedine jeho "katolícke hobby". Považoval za stratu talentu, že dosiaľ Chesterton nepísal drámu a tak sa rozhodol pre odvážnu výzvu:

"...zničím tvoju povesť esejistu, novinára, kritika a literáta, napadnem všetko, čo ponúka útočisko tvojej lenivosti, až kým ťa hlad a hanba neprivedie k skutočnému dramatickému dielu. Opakujem svoju verejnú výzvu o mojej nadradenosti, urazím tvoju fyzický výzor, budem mučiť Belloca a ak to bude potrebné, ukradnem náklonnosť tvojej ženy pomocou svojho intelektu a atletického vzhľadu, kým neprispeješ k britskej dráme..."

Shaw, ktorý mal v tej dobe vyše päťdesiatky, to však myslel vážne a Chesterton odpovedal tým, že napísal knihu Bernard Shaw, ktorú uviedol citátom:

"Väčšina ľudí tvrdí, že s Bernardom Shawom súhlasia, alebo že mu nerozumejú. Ja som jediný človek, ktorý mu rozumie a nesúhlasí s ním."

Shaw bol knihou nadšený a tvrdil, že to je najlepšie literárne dielo, aké sa mu kedy podarilo vyprovokovať. 

Neskôr však Chesterton napísal hru Magic, ktorá bola vyzdvihovaná kritikou a dokonca sa stala inšpiráciou pre film Ingmara Bergmana.  

 

Čo sa týkalo rôznosti ich názorov, neexistoval snáď väčší rozdiel. Shaw obdivoval myšlienku "nadčloveka", ktorá filozoficky pochádzala zo Nietzscheho spisov. Stál v jasnej opozícii proti vtedajším konzervatívnym hodnotám a naklonený k ideovej revolte. Obdivoval socializmus a v mnohých ohľadoch tvrdohlavo popieral možnosť, že by socialistická revolúcia v Rusku bola diktatúrou. Oproti nemu Chesterton hlásal svojou filozofiou paradoxu návrat ku konzervatívnym názorom. Išiel dokonca tak ďaleko, že obdivoval stredoveký model usporiadania spoločnosti, ktorý staval do kontrastu s moderným. A tak si navzájom vymieňali názory ako je tento:

"Pán Bernard Shaw je hlavne a v princípe fanatik. To je druh, akých je v modernom svete málo a jeho problém je jeho zmätené myslenie, čo znova bráni dobrému fanatikovi využiť svoju energiu pre dobrú vec. Podstatou fanatika ale je, že dokáže hovoriť sám o sebe, ale nikdy za nikoho iného."

Chesterton a Shaw začali sériu verejných diskusií v roku 1911, ktoré pokračovali až do roku 1928. Ich posledná verejná diskusia mala ironický názov "Súhlasíme?".  Napriek tomu mali stále dobrý vzťah a ich útoky boli zamerané proti filozofii a názorom toho druhého, hoci si neodpustili ani ironické komentáre.

Chesterton: "Pri pohľade na vás, milý Shaw, mám pocit, že Anglicko postihol hladomor."

Shaw: "A pri pohľade na vás, to vyzerá, že ste ho spôsobil.

 

Asi najzaujímavejším momentom ich spoločného priateľstva bolo, keď spolu hrali kovbojov vo filme, ktorý sa žiaľ nezachoval.

 V roku 1935 Chesterton umiera a podľa viacerých svedectiev sa Shaw v spoločnosť vyjadril, že "svet nie je dostatočne vďačný za Chestertona".  

 

Zaujímavé linky:

Prepis diskusie Do we agree

Prvý preklad knihy G.B.Shaw nájdete v Národnej knižnici ČR.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minister, ktorý robí zmeny a potom ich koriguje. Tomáš Drucker

Napriek istému sklamaniu nemálo odborníkov vraví, že Drucker by mohol byť najlepším ministrom zdravotníctva, akého Smer doteraz postavil.

KOMENTÁRE

Drucker je v polčase. Prečo má šancu vydržať ďalej

Kasting na nového ministra zdravotníctva sa tentoraz zrejme neuskutoční.


Už ste čítali?