Koniec legendy: Sir A.C.Doyle a jeho šľachtický titul

Autor: Igor Čonka | 6.6.2017 o 7:00 | Karma článku: 4,93 | Prečítané:  902x

Je všeobecne známe, že sir Arthur Conan Doyle nemal k postave geniálneho detektíva ideálny vzťah. Spočiatku ho úspech prekvapil, ale neskôr mu sláva postavy vyslovene vadila. Už v roku 1891 uvažoval o "likvidácii" Sherlocka.

V tomto roku o svojom úmysle napísal aj matke. Jej odpoveď bola rázna: "Neurobíš to! Nemôžeš! Nesmieš!"  A tak sa trápenie s Holmesom predĺžilo o dva roky, keď v roku 1893 v poviedke "Posledný problém" detektív umiera.

To, čo sa udialo, ho prekvapilo - verejnosť aj osobnosti si "vynútili" pokračovania a autor sa nakoniec k postave vrátil. V roku 1902 mu bol udelený rytiersky titul sir a mnoho čitateľov si tento fakt spája s postavou geniálneho detektíva.  Nič však nie je tak ďaleko od pravdy, ako táto predstava. 

Doyle bol ocenený hlavne za nasadenie v Búrskej vojne a následnú literárnu činnosť, ktorou reagoval na negatívne reakcie vyvolané touto vojnou, ktorá bola v očiach mnohých morálnou katastrofou.

 

Doyle vo svojej knihe "Vojna v južnej Afrike" obhajoval britské vojská, obvinené z vojnových zločinov (ktoré sa neskôr ukázali ako pravdivé).

Čoskoro po udelení titulu sa objavili klebety o tom, že sa kráľ a vláda snažili týmto spôsobom motivovať autora k napísaniu ďalších pokračovaní dobrodružstiev Sherlocka Holmesa, ale všetci zúčastnení túto verziu odmietali. Doyle sa nachádzal v nepríjemnej situácii a uvažoval o odmietnutí, ale nakoniec aj na radu svojej matky  titul prijal. V roku 1924 sa v poviedke Traja Garridebovci zmienil, že Holmes v roku 1902 odmietol šľachtický titul a niektorí kritici sa domnievajú, že išlo o priamu reakciu na jeho vlastnú dilemu.

Po skúsenostiach z vojny sa Doyle stal pacifistom a odsudzoval zločiny Belgicka v Kongu, nespravodlivé zaobchádzanie so zajatcami a Prvú svetovú vojnu.  Dokonca dvakrát kandidoval do parlamentu, ale ani raz nebol zvolený a jeho politický vplyv bol minimálny. Ku koncu života bol spájaný viac so špiritizmom a senzačnými témami, ako s verejnými otázkami. Pravdou zostáva, že postava Shelocka Holmesa nemala oficiálne nič spoločné s ocenením jeho autora. 

Zdroj obrázkov: Wikipedia - Voľné dielo. www.arthur-conan-doyle.com - fair use

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minister, ktorý robí zmeny a potom ich koriguje. Tomáš Drucker

Napriek istému sklamaniu nemálo odborníkov vraví, že Drucker by mohol byť najlepším ministrom zdravotníctva, akého Smer doteraz postavil.

KOMENTÁRE

Drucker je v polčase. Prečo má šancu vydržať ďalej

Kasting na nového ministra zdravotníctva sa tentoraz zrejme neuskutoční.


Už ste čítali?