Koniec legendy: Sir A.C.Doyle a jeho šľachtický titul

Autor: Igor Čonka | 6.6.2017 o 7:00 | Karma článku: 4,93 | Prečítané:  946x

Je všeobecne známe, že sir Arthur Conan Doyle nemal k postave geniálneho detektíva ideálny vzťah. Spočiatku ho úspech prekvapil, ale neskôr mu sláva postavy vyslovene vadila. Už v roku 1891 uvažoval o "likvidácii" Sherlocka.

V tomto roku o svojom úmysle napísal aj matke. Jej odpoveď bola rázna: "Neurobíš to! Nemôžeš! Nesmieš!"  A tak sa trápenie s Holmesom predĺžilo o dva roky, keď v roku 1893 v poviedke "Posledný problém" detektív umiera.

To, čo sa udialo, ho prekvapilo - verejnosť aj osobnosti si "vynútili" pokračovania a autor sa nakoniec k postave vrátil. V roku 1902 mu bol udelený rytiersky titul sir a mnoho čitateľov si tento fakt spája s postavou geniálneho detektíva.  Nič však nie je tak ďaleko od pravdy, ako táto predstava. 

Doyle bol ocenený hlavne za nasadenie v Búrskej vojne a následnú literárnu činnosť, ktorou reagoval na negatívne reakcie vyvolané touto vojnou, ktorá bola v očiach mnohých morálnou katastrofou.

 

Doyle vo svojej knihe "Vojna v južnej Afrike" obhajoval britské vojská, obvinené z vojnových zločinov (ktoré sa neskôr ukázali ako pravdivé).

Čoskoro po udelení titulu sa objavili klebety o tom, že sa kráľ a vláda snažili týmto spôsobom motivovať autora k napísaniu ďalších pokračovaní dobrodružstiev Sherlocka Holmesa, ale všetci zúčastnení túto verziu odmietali. Doyle sa nachádzal v nepríjemnej situácii a uvažoval o odmietnutí, ale nakoniec aj na radu svojej matky  titul prijal. V roku 1924 sa v poviedke Traja Garridebovci zmienil, že Holmes v roku 1902 odmietol šľachtický titul a niektorí kritici sa domnievajú, že išlo o priamu reakciu na jeho vlastnú dilemu.

Po skúsenostiach z vojny sa Doyle stal pacifistom a odsudzoval zločiny Belgicka v Kongu, nespravodlivé zaobchádzanie so zajatcami a Prvú svetovú vojnu.  Dokonca dvakrát kandidoval do parlamentu, ale ani raz nebol zvolený a jeho politický vplyv bol minimálny. Ku koncu života bol spájaný viac so špiritizmom a senzačnými témami, ako s verejnými otázkami. Pravdou zostáva, že postava Shelocka Holmesa nemala oficiálne nič spoločné s ocenením jeho autora. 

Zdroj obrázkov: Wikipedia - Voľné dielo. www.arthur-conan-doyle.com - fair use

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Farmári chceli Pellegriniho, prijal ich prezident Kiska

Prijali aj ponuku ministerky Matečnej, chcú ísť ale všetci.

DOMOV

Traktory v Bratislave. V hlavnom meste protestujú farmári

Traktory sú už zaparkované pred prezidentským palácom.

Komentár Zuzany Kepplovej

Ani farmári, ani učitelia nie sú len malá hlučná skupinka

Protestujúci sa učia jeden od druhého. No a čo?


Už ste čítali?