Pán sveta - dystopia pre pamätníkov

Autor: Igor Čonka | 1.6.2017 o 20:14 | Karma článku: 5,52 | Prečítané:  1975x

Keď sa hovorí o prvých dystopiách, väčšina čitateľov spomenie MY, Koniec civilizácie a samozrejme 1984. Aká však bola prvá dystopia, ktorá vyšla v slovenčine?

Hoci by sme medzi dystópie mali chuť zaradiť väčšinu slovenských realistických románov z vidieckeho prostredia, ktorými učitelia desili žiakov pri maturite, pravdepodobne by sme neuspeli. V českom preklade vyšla pomerne skoro Londonova Železná Päta a Wellsov Keď spáč precitne.  Na Slovensku prvú dystópiu Pán sveta vydal Spolok svätého Vojtecha v roku 1933.

Mnohí si možno spomenú na vydanie Robur dobyvateľ a Pán sveta, ale v tomto prípade nejde o Verneov román. Autorom je Robert Hugh Benson, anglikánsky a neskôr katolícky duchovný, ktorý je známy aj svojimi príbehmi o nadprirodzených úkazoch.

 

V románe je svet rozdelený na niekoľko superveľmocí, ktoré stoja na prahu vojny v ktorej sa pripravuje konečné stretnutie medzi Ázijským superštátom a Európou.

"Tá ohromná ríša, pozostávajúca zo štátov, zjednotených pod vládu Syna nebies (ktorá vznikla zlúčením japonskej a čínskej dynastie a pádom Ruska) za posledných tridsaťpäť rokov zjednocovala svoje sily a poznávala svoju moc, vlastne od tých čias, čo jej chudé, žlté ruky zdrapili Austráliu a Indiu."

Kresťanstvo vo veľkej miere nahradil sekulárny štátny humanizmus s pozitívami ako sociálna rovnosť, aj negatívami ako štátom podporovaná eutanázia a eugenika. Katolícka cirkev ako jediná živorí a bojuje s odlivom veriacich.

"...Dnes som sa dopočul, že odpadla stará katolícka rodina Wargrave z Norfolku i so svojím kaplánom Micklemom, a  zdá sa, že práve on na tom nejakú dobu pracoval. „Epocha” to oznamuje s veľkým zadosťučinením, hlavne pre zvláštne okolnosti; ale žiaľbohu také udalosti nie sú dnes až také nevšedné... Mnoho nedôvery je medzi laikmi. Za posledné tri mesiace vystúpilo sedem kňazov v Westminsterskej diecézy..."

Do tejto situácie vstupuje na scénu tajomný muž, ktorému sa podarí zažehnať vojnu, priniesť svetu mier a má odvahu  zaútočiť na cirkev. Svet sa spojil a uctieva tohto muža, ktorý nie je nik iný ako antikrist z Apokalypsy.  Posledné zbytky cirkvi zúfalo bojujú o záchranu a je iba otázkou času, či sa im podarí zvíťaziť.


Pán Sveta sa zahráva s možnosťou konca sveta, príchodu antikrista a robí na prekvapenie oveľa lepšie ako niektoré moderné adaptácie apokalyptickej literatúry. Preto niet divu, že ide o obľúbenú knihu mnohých katolíckych osobností. Atmosféra a vnútorný život sú zobrazené dobre. Naopak na technických "predpovediach" sa podpísal čas asi najviac. Vzducholode a telegrafy boli v dobe vzniku vrcholom techniky a autor predpokladal, že sa budú využívať aj naďalej.

 “Europské spravodajské agentúry zastavili prácu. Každá telegrafná stanica je strážená  vo dne v noci. Na všetkých hraniciach sú rozostavené  rady vzducholodí. Ríša mieni veci usporiadať bez nás.”


Samozrejme pre bežného čitateľa, ktorý nepozná pomery katolíckej cirkvi začiatku 20 storočia, sa celý príbeh zdá byť zjednodušený a predstava, že by komunistickí slobodomurári ovládli svet, desí dnes asi málokoho. V období pred prvou svetovou vojnou, keď väčšina Európy mala pocit, že náboženstvo je iba prežitkom a vďaka vede a technike všetko smeruje k dokonalosti, bol tento postoj vo vnútri katolíckej cirkvi pochopiteľný. Rovnako vízia  "pokrokového sveta" vedeného diktátorom a Vatikánu ako "enklávy" náboženstva bez vedy a techniky sa pravdpodobne neuskutoční. Je však známe, že Orwell sa nechal "inšpirovať" politickou mapou superštátov, ale ani táto predpoveď sa nenaplnila. Niektoré Bensonove postrehy o svete, v ktorom zvíťazí demagógia nás môžu desiť dodnes. 

Kniha vyšla v slovenčine v roku 1933 a preklade Eleny Brestenskej-Gessayovej, ktorý znie archaicky, ale v porovnaní niektorými prekladmi z podobného obdobia sa dá čítať.  

zdroj textu:  Pán Sveta - voľné dielo

zdroj obrázkov: Wikipedia - voľné dielo

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minister, ktorý robí zmeny a potom ich koriguje. Tomáš Drucker

Napriek istému sklamaniu nemálo odborníkov vraví, že Drucker by mohol byť najlepším ministrom zdravotníctva, akého Smer doteraz postavil.

KOMENTÁRE

Drucker je v polčase. Prečo má šancu vydržať ďalej

Kasting na nového ministra zdravotníctva sa tentoraz zrejme neuskutoční.


Už ste čítali?