Pán sveta - dystopia pre pamätníkov

Autor: Igor Čonka | 1.6.2017 o 20:14 | Karma článku: 5,52 | Prečítané:  2004x

Keď sa hovorí o prvých dystopiách, väčšina čitateľov spomenie MY, Koniec civilizácie a samozrejme 1984. Aká však bola prvá dystopia, ktorá vyšla v slovenčine?

Hoci by sme medzi dystópie mali chuť zaradiť väčšinu slovenských realistických románov z vidieckeho prostredia, ktorými učitelia desili žiakov pri maturite, pravdepodobne by sme neuspeli. V českom preklade vyšla pomerne skoro Londonova Železná Päta a Wellsov Keď spáč precitne.  Na Slovensku prvú dystópiu Pán sveta vydal Spolok svätého Vojtecha v roku 1933.

Mnohí si možno spomenú na vydanie Robur dobyvateľ a Pán sveta, ale v tomto prípade nejde o Verneov román. Autorom je Robert Hugh Benson, anglikánsky a neskôr katolícky duchovný, ktorý je známy aj svojimi príbehmi o nadprirodzených úkazoch.

 

V románe je svet rozdelený na niekoľko superveľmocí, ktoré stoja na prahu vojny v ktorej sa pripravuje konečné stretnutie medzi Ázijským superštátom a Európou.

"Tá ohromná ríša, pozostávajúca zo štátov, zjednotených pod vládu Syna nebies (ktorá vznikla zlúčením japonskej a čínskej dynastie a pádom Ruska) za posledných tridsaťpäť rokov zjednocovala svoje sily a poznávala svoju moc, vlastne od tých čias, čo jej chudé, žlté ruky zdrapili Austráliu a Indiu."

Kresťanstvo vo veľkej miere nahradil sekulárny štátny humanizmus s pozitívami ako sociálna rovnosť, aj negatívami ako štátom podporovaná eutanázia a eugenika. Katolícka cirkev ako jediná živorí a bojuje s odlivom veriacich.

"...Dnes som sa dopočul, že odpadla stará katolícka rodina Wargrave z Norfolku i so svojím kaplánom Micklemom, a  zdá sa, že práve on na tom nejakú dobu pracoval. „Epocha” to oznamuje s veľkým zadosťučinením, hlavne pre zvláštne okolnosti; ale žiaľbohu také udalosti nie sú dnes až také nevšedné... Mnoho nedôvery je medzi laikmi. Za posledné tri mesiace vystúpilo sedem kňazov v Westminsterskej diecézy..."

Do tejto situácie vstupuje na scénu tajomný muž, ktorému sa podarí zažehnať vojnu, priniesť svetu mier a má odvahu  zaútočiť na cirkev. Svet sa spojil a uctieva tohto muža, ktorý nie je nik iný ako antikrist z Apokalypsy.  Posledné zbytky cirkvi zúfalo bojujú o záchranu a je iba otázkou času, či sa im podarí zvíťaziť.


Pán Sveta sa zahráva s možnosťou konca sveta, príchodu antikrista a robí na prekvapenie oveľa lepšie ako niektoré moderné adaptácie apokalyptickej literatúry. Preto niet divu, že ide o obľúbenú knihu mnohých katolíckych osobností. Atmosféra a vnútorný život sú zobrazené dobre. Naopak na technických "predpovediach" sa podpísal čas asi najviac. Vzducholode a telegrafy boli v dobe vzniku vrcholom techniky a autor predpokladal, že sa budú využívať aj naďalej.

 “Europské spravodajské agentúry zastavili prácu. Každá telegrafná stanica je strážená  vo dne v noci. Na všetkých hraniciach sú rozostavené  rady vzducholodí. Ríša mieni veci usporiadať bez nás.”


Samozrejme pre bežného čitateľa, ktorý nepozná pomery katolíckej cirkvi začiatku 20 storočia, sa celý príbeh zdá byť zjednodušený a predstava, že by komunistickí slobodomurári ovládli svet, desí dnes asi málokoho. V období pred prvou svetovou vojnou, keď väčšina Európy mala pocit, že náboženstvo je iba prežitkom a vďaka vede a technike všetko smeruje k dokonalosti, bol tento postoj vo vnútri katolíckej cirkvi pochopiteľný. Rovnako vízia  "pokrokového sveta" vedeného diktátorom a Vatikánu ako "enklávy" náboženstva bez vedy a techniky sa pravdpodobne neuskutoční. Je však známe, že Orwell sa nechal "inšpirovať" politickou mapou superštátov, ale ani táto predpoveď sa nenaplnila. Niektoré Bensonove postrehy o svete, v ktorom zvíťazí demagógia nás môžu desiť dodnes. 

Kniha vyšla v slovenčine v roku 1933 a preklade Eleny Brestenskej-Gessayovej, ktorý znie archaicky, ale v porovnaní niektorými prekladmi z podobného obdobia sa dá čítať.  

zdroj textu:  Pán Sveta - voľné dielo

zdroj obrázkov: Wikipedia - voľné dielo

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Farmári chceli Pellegriniho, prijal ich prezident Kiska

Prijali aj ponuku ministerky Matečnej, chcú ísť ale všetci.

DOMOV

Traktory v Bratislave. V hlavnom meste protestujú farmári

Traktory sú už zaparkované pred prezidentským palácom.

Komentár Zuzany Kepplovej

Ani farmári, ani učitelia nie sú len malá hlučná skupinka

Protestujúci sa učia jeden od druhého. No a čo?


Už ste čítali?