Literárny all-star team všetkých čias

Autor: Igor Čonka | 29.5.2017 o 7:00 | Karma článku: 3,21 | Prečítané:  311x

Športový svet zažil už všeličo.  Predsedov vlád na bicykli, hrajúcich futbal, či pápeža ktorého sa  pokúšajú naučiť basketbalové triky. Máloktorý tím sa však mohol pochváliť takou skvelou zostavou ako Allahakbaries.

Zakladateľom celého tímu bol P.M.Barrie, autor Petra Pana, ktorého túžbou bolo vytvoriť tím, pre ktorý bude spájať to najzaujímavejšie zo sveta kultúry, zábavy a politiky.  A hlavne sa všetci zabavia. Kriket tu hrali napríklad  Rudyard Kipling, H. G. Wells, Arthur Conan Doyle, P. G. Wodehouse, G. K. Chesterton, Jerome K. Jerome, A. A. Milne.

Už názov tímu bol veľkým omylom, nakoľko si zakladateľ myslel, že výrok "Allah akbar" znamená "nech nám nebesia pomáhajú".   

Samozrejme, že o športových výslekoch sa nedalo ani hovoriť a celé to pripomínalo známu anekdotu, ktorá koluje v rôznych podobách od Pasteura až po Einsteina, kedy sa vedca spýta krásna dáma (Sarah Bernhardt či Marylin Monroe) či by nemali mať deti, ktoré by zdedili vedcovu inteligenciu a krásu herečky. Vedec obvykle odpovie: "Radšej nie. Bál by som sa, že by dieťa zdedilo môj výzor a vašu inteligenciu." 

A kriketový tím bol v tomto prípade tým druhým dieťaťom. Spisovatelia, herci a celebrity väčšinou nemali žiadny talent a jednou z mála výnimiek bol Doyle, ktorý bol aktívnym športovcom a mal za sebou profesionálnu kariéru.  Jedna z príhod hovorí o hre z roku 1897, v ktorej sa "vyznamenala" Mary Anderson, jedna z najslávnejších amerických herečiek vtedajšej doby. Tím vtedy katastrofálne prehral s družstvom anglickej dediny Broadway.

 

Sám zakladateľ tímu priznával, že ide o zábavu a atmosféru, povzbudzoval všetkých k trpezlivosti, aj keď tím prehrával. Neskôr vydal knihu spomienok, ktorá je vyhľadávaným zberateľským kúskom a mnohí z autorov spomínali na tento športový experiment ako na príjemné chvíle. 

 

Zdroj obrázkov: Wikipedia - voľné dielo, Daily Mail - fair use

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minister, ktorý robí zmeny a potom ich koriguje. Tomáš Drucker

Napriek istému sklamaniu nemálo odborníkov vraví, že Drucker by mohol byť najlepším ministrom zdravotníctva, akého Smer doteraz postavil.

KOMENTÁRE

Drucker je v polčase. Prečo má šancu vydržať ďalej

Kasting na nového ministra zdravotníctva sa tentoraz zrejme neuskutoční.


Už ste čítali?