Koniec legendy: Metropolis - klasika sci-fi, ktorá nemá konkurenciu

Autor: Igor Čonka | 16.5.2017 o 7:30 | Karma článku: 7,70 | Prečítané:  2938x

Metropolis - filmové sci-fi zapísané v projekte Svetovej pamäte UNESCO. Kritikou je film dodnes považovaný za výnimočné dielo a drží si dlhodobo vysoké skóre na filmových portáloch. Bol tak vnímaný aj v dobe vzniku?

Premena "Maschinenmensch" je jedným z najznámejších obrazov nemých filmov a mnoho filmov dodnes odkazuje na scény z Metropolisu.

Za filmom stál režisér Fritz Lang a autorkou námetu a scenára bola jeho vtedajšia manželka Thea von Harbou.

Išlo o výnimočný projekt a Lang, ktorý mal už predtým vysoké nároky, tu v niektorých chvíľach išiel doslova cez mŕtvoly. Náklady na film boli astronomické a takmer zruinovali nemeckú filmovú spoločnosť UFA.  Napriek prevratným efektom, výnimočnej vizuálnej stránke a skvelému prijatiu na premiére mal film ďaleko ku komerčnému a kritickému úspechu.

Prvým nešťastným krokom bolo skrátenie filmu, vynechanie a premiešanie scén. Niektoré postavy boli premenované a do medzinárodnej distribúcie išla skrátená verzia, s ktorou nebol spokojný takmer nikto.

Kritiky zo zahraničia boli zmiešané a negatívne reakcie na seba nenechali dlho čakať. Film bol kritizovaný ako "technický zázrak na hlinených nohách", "príliš dlhý a nafúknutý" a "ťažký a beznádejný".  Ešte nepríjemnejšie bolo, že sa recenzie sústreďovali na "nemeckosť", samozrejme v negatívnom zmysle.

Asi posledným klincom do rakvy bola recenzia H.G.Wellsa, ktorý film nazval "jedným z najhlúpejších filmov" a pochyboval o tom, že by bolo možné natočiť hlúpejší. Podľa neho to bolo technicky nerealistické, sentimentálne a dej nemal s originalitou nič spoločné. Podľa neho išlo o vyhodené peniaze. Išlo o urazenú reakciu jedného z velikánov sci-fi, ktorý vo filme cítil vplyv svojich románov?  Alebo Wells nepochopil celý proces výroby filmu a nevnímal, že v skutočnosti videl iba zostrihané a upravené torzo?

O niekoľko rokov sa Wells rozhodol napísať scenár k filmu Things to Come, ktorý mal byť opakom Metropolisu. Napriek tomu, že išlo o výnimočný film, aj tu sa ukázalo, že konečný výsledok nezáleží iba na dobrom scenári a podobne ako v prípade Metropolisu z takmer dvojhodinového filmu zostalo po zásahoch distribútorov iba približne 95 minút, čo sa podpísalo na celkovom výsledku, ktorý bol dobrý, ale mal ďaleko k pôvodnej Wellsovej vízii.

Prijatie v Nemecku bolo pozitívne a kritika film hodnotila ako veľdielo nemeckého umenia. Metropolis vzbudil záujem v NSDAP a Joseph Goebbels bol filmom nadšený.  Podľa niektorých zdrojov dokonca Langa oslovili, či by nevstúpil do strany, ale on narozdiel od svojej manželky o spoluprácu s režimom nemal záujem.  Lang neskôr nepovažoval Metropolis za svoj najlepší film a dokonca sa vyjdaril v zmysle, že "to bol nápad pani von Harbou", ale priznával, že išlo o zaujímavý projekt.  

 

Zdroj obrázkov: Wikipedia, scifist.wordpress.com - fair use

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Farmári chceli Pellegriniho, prijal ich prezident Kiska

Prijali aj ponuku ministerky Matečnej, chcú ísť ale všetci.

DOMOV

Traktory v Bratislave. V hlavnom meste protestujú farmári

Traktory sú už zaparkované pred prezidentským palácom.

Komentár Zuzany Kepplovej

Ani farmári, ani učitelia nie sú len malá hlučná skupinka

Protestujúci sa učia jeden od druhého. No a čo?


Už ste čítali?