Koniec legendy: Vojna svetov v rozhlase

Autor: Igor Čonka | 28.3.2017 o 21:24 | Karma článku: 4,14 | Prečítané:  552x

Všeobecne sa hovorí o tom, že hra Vojna Svetov z roku 1938 svojimi živými vstupmi a sugestívnou rétorikou  spôsobila chaos v USA a ľudia v panike, že ide o útok mimozemšťanov utekali zo svojich domov.

Hra sa stala legendou a jej režisér Orson Welles sa stal svetoznámou osobnosťou. Podľa neskorších rozprávaní bola polícia a armáda v pohotovosti, ľudia v strachu opúšťali mestá, niektorí považovali vodné veže za marťanské stroje smrti a našli sa aj takí, ktorí v zúfalstve vyskakovali z okien.

Dnes je táto príhoda používaná ako príklad sily masmédií, hoci... možno to bolo inak.  Zachovali sa správy o panike, ale väčšinou išlo o jednotlivé prípady a nie o masovú hystériu v celej Amerike, ako to zveličovali noviny aj sám režisér. Okrem toho, išlo o koniec roka 1938 - vojna bola na spadnutie a napätie v Európe sa dalo krájať.

Neexistujú presné záznamy o tom, o koľko počas spomínanej noci stúpol počet telefonátov do štúdia a vyjadrenia ako: "stále niekto volal do štúdia", alebo "telefóny neprestávali zvoniť" v skutočnosti nič nehovoria o masovosti paniky. Legálne a súdne spory pre ublíženie na zdraví sa obmedzili na jednu žalobu, ktorú neskôr súd zamietol ako neopodstatnenú.

Ďalším argumentom proti všeobecnému chaosu bolo, že Wellesov Mercury Theatre on Air mal pomerne nízku počúvanosť a predpokladá sa, že ho počúvalo menej ako 5% všetkých obyvateľov a mnohí sa o vysielaní dozvedeli až na ďalší deň z novín. Niektorí poslucháči, ktorí nezachytili začiatok si mysleli, že ide o útok  Nemecka, alebo Talianska.

Noviny počas nasledujúcich dní ukázali rádio v najhoršom svetle, rozhlasové vysielanie bolo podľa nich médiom, ktorému sa nedalo dôverovať, nehovoriac o tom, že o panike informovali zahraničné denníky, ktoré sa ironicky vyjadrovali o "inteligencii" amerických poslucháčov, ktorí naleteli na fiktívnu reportáž. K vysielaniu sa vyjadril dokonca aj Adolf Hitler, ktorý komentoval  "korupciu a úpadok demokracie". V iných krajinách neboli komentáre oveľa lepšie a všeobecne sa aféra nafukovala, aby ukázala Američanov v čo najhoršom svetle.

 

Autor knihy Vojna Svetov H.G.Wells bol skeptický. Kniha vyšla prvýkrát v roku 1897 a v USA vyšlo prvé vydanie o rok neskôr, čo znamenalo, že k panike došlo o 40 rokov od vydania knihy a Wells to považoval za nepravdepodobné a zveličené.

Režisér Orson Welles neskôr v jednom z rozhovorov celé dianie komentoval ako niečo, čo pripomína strašenie na Halloween, keď si cez seba prehodíte posteľnú plachtu a urobíte: "Bu!" všetci vedia, že to nie je duch, ale aj tak niektorí kričia a utekajú.

Marťania v roku 1938 nezaútočili a panika v Amerike bola zveličená a o niekoľko mesiacov sa na túto udalosť začali všetci pozerať v inom svetle. Niektorí si možno povedali: asi by bolo predsa len lepšie, ak by hrôzy vojny boli dielom bytostí z Marsu a nie ľudí...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Začali hlásiť potraty cudziniek, stúpli takmer päťstonásobne

Mediklinik z Levíc začal po článkoch v SME zverejňovať počet potratov, ktoré urobil Poľkám.

DOMOV

Snem Smeru: Fico opäť útočil na Kisku, aktivistov i médiá

Delegáti odštartovali snem hymnou a minútou ticha za Pašku.

DOMOV

Reportér Českého rozhlasu: Fico býval k novinárom otvorenejší

Smatana považuje aktivizmus za chybu.


Už ste čítali?