Tajomný S. D. Turčan a prvé slovenské humoristické sci-fi

Autor: Igor Čonka | 22.3.2017 o 17:48 | (upravené 22.3.2017 o 18:57) Karma článku: 7,86 | Prečítané:  2822x

Kniha Slováci v stratosfére vyšla v roku 1937 vo vydavateľstve Spolku smejúcich sa filozofov a dnes objavíte iba niekoľko exemplárov v súkromných zbierkach a knižniciach. Bol Dežo Turčan slovenským Douglasom Adamsom?

Úvod sa javí ako mystifikačný príbeh v dobrej tradícii pánov Swifta a Poea.  Skupina dobrodruhov sa vo vidine zisku v stratosfére zmocní balóna "Slovák".

 

 

Stráž a mechanikovia, ktorých si strýčko Simko priviedol z Ameriky, sa ihneď pustili do práce, otvorili hangár, vytiahli balón a začali doň púšťať plyn z oceľových fliaš, ktorých bola v hangáre celá kopa. Pokiaľ to trvalo, Haluza prevádzal fingované telefonické rozhovory so strýčkom tak, ako i s Béčkom, dával im stále zprávy o príprave Slováka a to všetko, tak, aby mechanikovia všetko počuli.

Balón rýchle tĺstol a dvíhal sa tak pomaly ako nejaký opilec, ktorému sa nechce isť. Ráno o 2. hodine balón bol už 20 m nad zemou a zazrúc ho vo vzduchu bulgári, záhradníci zo súsedných domov vybehli a pomáhali im. O 3. hodine bolo na letišti už vyše 500 ľudí, ktorí nadšene pozorovali prípravy. Mistrík a jeho manželka sa tak obratne do gondoly dostali, že ich nikto ani nespozoroval.

 

Keďže však všetko nedeje podľa plánu, balón letí inam, ako sa pôvodne predpokladalo, a tak sa posádka dostane až na Mars. Objavia sa aj mystifikačné fotografie a nechýbajú ani kanály na Marse.

 

 

Balón „Slovák“ sa už túlal vo výške 70.000 m so svojimi polomrtvolami, ked ho nejaký kosmický prúd, pozostávajúci z kosmického prachu, zachytil a vesmí­rovou rýchlosťou hnal sebou smerom k planete Marsu, kde blízko pri severnom póle, pomaly pristál. Marsania vidiac na oblohe lietajúceho „Slováka“, ihned im pribehli na pomoc a v gondole ležiacich „nebeských vandrovníkov“ po 3 hodinovej namáhavej práci  vzkriesili. 

 

Toto je iba začiatok celého putovania a dej sa mení, nakoľko zisťujú, že na Marse  je odlišná kultúra v ktorej hlavným nedostatkom sú partnerky. A tak sa  Slovák Haluza stáva vodcom novej strany,  ktorá sľubuje jednoduché riešenie.

 

Žena, ako agitačné heslo. Vedel, že raz vyhrá. Musel vyhrať, lebo čo tým Marsanom sľuboval, bolo maximum na Marse. Ženu. Lásku. O mesiac mal už Haluza pol milióna prívržencov, ktorí si žiadali svoje — ženy.

Filozofické diskusie striedajú dej, ktorý musel byť v dobe písania pre slovenských čitateľov odvážny.

Mistríková sa z chuti zasmiala. Že vraj ten Mam-las nemá tam byť.
"Veru máte pravdu," povedala mu na to. "Láska nepotrebuje mamľasov. "Skrčila tie lístky a zahodila. "Snáď Vy ste ten mamľas", pokračovala, "ktorý ako vidím, ani milovať neviete. Ženy nepotrebujú mamľasov, ale smelých mužov, ktorí chytia ženu a pobozkajú ju. Rozumiete?"
Kapitán už vedel, čo má robiť. 

Odkazov podobného typu je v knihe dosť a humor bol aj neskôr hodnotený ako drsný, až vulgárny. C.S.Lewis v jednej zo svojich kníh napísal, že existujú dva druhy ľudí, ktorí žartujú o sexe. Prví preto, lebo pri sexe môže vzniknúť množstvo nedorozumení a komických situácií. Druhí preto, lebo pri takých vtipoch a hlúpostiach môžu konečne hovoriť o sexe.  Po niekoľkých stránkach deja na Marse pochopíte, akým smerom sa uberá kniha.

Je jasné, že knihu nebral vážne ani autor, ani vydavateľ. Kto však bol tajomný Dežo Turčan? Väčšina slovníkov sa vyjadruje veľmi skratkovite ako o autorovi knihy Slováci v stratosfére. Identitu autora sa nepodarilo odhaliť. Vydavatelia nás v úvode informujú:

....Dežo Turčan zo Starých Hôr, ktorý svojou novelou SLOVÁCI NA MARSE, vyvolal taký smiech, že sme sa mali zadusiť. Po prečítaní ostatných rukopisov začala medzi členmi debata a takto sme prišli na nápad, že dielo vo forme románu — vydáme. Turčan svoju novelu prepracoval, urobil z nej román, ktorý nám prečítal a po schválení našim výborom — dali sme ho do tlače.

Spisovateľ Julius Verne je už mrtvý a svet potrebuje podobných spisovateľov nových. A keď Francia mala svojho Verného, Maďari svojho Jókaiho a Anglia má svojho H. G. Wellsa, prečo by sme nemohli mať aj v ČSR. nášho D. Turčana ?

 

 

O identite autora existuje niekoľko teórií. Jednou z nich je, že išlo o známu slovenskú osobosť, ktorá sa chcela pobaviť na účet čiateľov a  skúsiť koľko čitatelia zvládnu.  Predstava, že sa pod pseudoymom ukrýva  Milan Hodža, Janko Jesenský, alebo Zuzka Zguriška je síce lákavá, ale na druhej strane sa na Slovensku známi autori v medzivojnovom období väčšinou venovali vážnym témam a žánre ako detektívka, humor,  alebo fantastika boli až do druhej polovice 20. storočia na okraji záujmu. Napríklad vydanie prekladu Grófa Monte Christo sprevázal údiv, že básnik a prekladateľ Vladimír Roy mrhá svojim talentom na takýto druh literatúry. 

Ďalšou možnosťou je, že išlo o skupinové dielo, ktoré vzniklo v recesistickom klube. Recesistické hnutie bolo pomerne zaujímavým spestrením napätej spoločenskej atmosféry 30 rokov 20 storočia. Výnimočným bolo najmä v Čechách, kde vznikla neformálna skupina vydávajúca zborník Recese. Títo pomerne známi autori vydávali pod pseudonymami "objavené" knihy básní a fiktívne preklady z exotických jazykov. Medzi ich pomerne známu akciu patrilo vytvorenie združenia KOLABORA, ktoré sa počas protektorátu dožadovalo absurdných zmien, ako napríklad zníženie počtu futbalistov v družstve z dvanásť na sedem. V podobnom recesisticko-mystifikačnom duchu sa nesie aj úvod knihy Slováci v stratosfére.

Ešte jednou možnosťou je, že ide o paródiu na socialistickú propagandu, nakoľko kniha nesie niekoľko podobných znakov, ako napríklad Chlumeckého texty.

 

Bol Turčan známou osobnosťou, alebo to bol kolektívny pseudonym? O tom žiaľ nemáme žiadne dôkazy. Nesporným zostáva, že prvé slovenským humoristické sci-fi bolo možno na svoju dobu odvážne, ale dnes sa málokomu bude zdať vtipné, alebo zaujímavé.

zdroj obrázkov: Wikipedia - voľné dielo

zdroj textu: Slováci v stratosfére - voľné dielo

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Farmári chceli Pellegriniho, prijal ich prezident Kiska

Prijali aj ponuku ministerky Matečnej, chcú ísť ale všetci.

DOMOV

Traktory v Bratislave. V hlavnom meste protestujú farmári

Traktory sú už zaparkované pred prezidentským palácom.

Komentár Zuzany Kepplovej

Ani farmári, ani učitelia nie sú len malá hlučná skupinka

Protestujúci sa učia jeden od druhého. No a čo?


Už ste čítali?