Hviezdoveda - prvé Slovenské sci-fi, ktoré málokto prečítal

Autor: Igor Čonka | 16.2.2017 o 10:53 | (upravené 16.2.2017 o 21:40) Karma článku: 6,34 | Prečítané:  2496x

Krutohlav. Ak si pod týmto menom predstavíte meno zlosyna z treťotriednej fantasy (v brožovanom vydaní s barbarom a polonahou princeznou na obale), ste veľmi ďaleko od pravdy. Je to hlavná postava prvého Slovenského sci-fi románu.

 

"Krutohlavom sa volal preto, lebo stále hlavou krútil. Je rodom z Mníšan, silných pliec, udatnej mysle a rozvážneho umu..."

Autorom knihy je záhadný Gustáv Reuss, gemerský vzdelanec, ktorý žil v 19. storočí v Revúcej. Okrem Hviezdovedy napísal niekoľko odborných prác a románov, bol zberateľom rozprávok, ktoré neskôr použili vo svojich zbierkach Pavol Dobšinský a Božena Němcová. Práve ona ho niekoľkokrát navštívila a dokonca jej daroval rukopisy svojich prác:

...Dr Reuss dal mi rukopis, krátký přehled starožitností, co dílem v Gemerské, Boršod. i Zvolenské stolici sebrali již, a kde by se skoro s jistotou mohly hledat. Dal mi to k vlastnímu použití, ale já to dám do Musejníka...

O Hviezdovede sa však nezmieňuje ani jeden z jeho najbližších spolupracovníkov, aj napriek neobvyklej téme, ktorú spracováva. Hlavný hrdina, vedec Krutohlav postaví balón, ktorý ho dopraví na Mesiac.  Román bol napísaný sedem rokov pred Cestou na Mesiac od Julesa Verna, a preto sa balón zdá byť logickým dopravným prostriedkom.

 

Po veľkom namáhaní všetkých síl bol balón na vrcholku Kohúta rozložený a stále väčšmi k výletu pripravený, a keď bolo všetko nafúkané, očakávali nakoniec v napnutej dychtivosti výlet balóna do povetria. A to práve v čase, keď bol spln Mesiaca, aby balón na ceste k nemu nepoblúdil. A aj sa zdvihol a letel do výšin nebeských!

Po návrate je však balón zničený, ale Krutohlav sa nevzdáva.

 

Rozhodne sa pokračovať vo výskumoch vesmíru stavbou obrovského šarkana, ktorý ho má dopraviť k iným planétam.

„Veľmi prirodzeným,“ začne Krutohlav. „Na svojich cestách som zbadal nepohodlnosť a neistotu balónov, a preto mi bolo treba vynájsť lepší nástroj, a bude ním šarkan. Dlhý bude štvrť míle, široký 1135 a pol siahy a vysoký päťdesiat siah. Vo vnútri majú byť svetlice a schody, slovom, všetko tak usporiadané, že nič nesmie chybovať.“
„Hej,“ vyskočil Slavata od radosti, „bude to ozruta velikánska.“
„A akože sa bude teda v povetrí pohybovať?“ spytuje sa zvedavo Rokyta.
„Ako paroloď velikánskymi kolesami na vodu trepe a opierajúc sa o vodu hore prúdom sa ženie, tak aj my na prsia šarkanove pripravíme dve mašiny, ako ryby po bokoch (plutvy) majú; na chrbát len jednu mašinu, aby sa celý šarkan nevznášal vodorovne, ale šikmo. Keď sa tieto ozrutné kolesá a iné mašiny pustia, budú takou veľkou mocou trepať na povetrie ako parolodné kolesá na vodu, a tým sa aj my budeme bezpečne v povetrí vznášať.“

 

Na svoju dobu a miestne pomery je román výnimočný. Pracuje s miestnym prostredím, na "Hornouhorské pomery" a Slovenskú literatúru je určite jedinečným dielom. Hlavnú časť tvorí popularizačný a vzdelávací text, ktorého je veľmi veľa a dej až na drobné zmienky o stavbe, alebo otázkach takmer neexistuje. Na druhej strane, popularizačné témy sa nevyhli ani oveľa modernejšej literatúre. 

 

Kniha v dobe svojho vzniku nebola vydaná. Dodnes sa vedú diskusie o tom, či by to bolo inak, ak by Reuss použil spisovnú slovenčinu namiesto  nárečia zmiešaného s rôznymi českými výrazmi, prípadne ak by si Božena Němcová okrem krásnych rozprávok z Gemera odniesla do Prahy aj túto knihu. Ani jedna z týchto udalostí sa nestala, a tak rukopis zapadol prachom a kniha vyšla až v roku 1984 vo vydavateľstve Tatran. 

Knihu môžete nájsť na stránke Zlatého fondu a pred niekoľkými rokmi bola spracovaná aj formou rozhlasovej hry. 

 

Zdroj obrázkov: Wikipedia - Voľné dielo    Citáty: Gustáv Reuss - Hviezdoveda     Božena Němcová  - Listy 2

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Farmári chceli Pellegriniho, prijal ich prezident Kiska

Prijali aj ponuku ministerky Matečnej, chcú ísť ale všetci.

DOMOV

Traktory v Bratislave. V hlavnom meste protestujú farmári

Traktory sú už zaparkované pred prezidentským palácom.

Komentár Zuzany Kepplovej

Ani farmári, ani učitelia nie sú len malá hlučná skupinka

Protestujúci sa učia jeden od druhého. No a čo?


Už ste čítali?